RacerM

Forum de discuții și resurse pentru Racer.

Achizitionare Procesor

Distribuiți
    mariansmg
    Cool member
    Cool member

Numarul mesajelor : 682
    Varsta : 20
    Masina Preferata in joc : -
    Warn :
    0 / 1000 / 100

Reputatie : 11
    Puncte : 733
    Data de inscriere : 22/04/2011

Achizitionare Procesor

Mesaj Scris de mariansmg la data de Sam Sept 14, 2013 10:06 am

Cred ca a venit vremea sa imi fac un upgrade la PC, prin a schimba placa de baza, procesorul si memoria. Vreau sa le schimb pt. ca eu am o placa de baza DDR2 si vreau un procesor mai bun, dar trebuie schimbata si placa de baza. Placa de baza am decis sa fie un ASRock H61M-DGS (sau chiar ceva mai ieftin, nu vreau decat sa aiba soclu 1155).

Ma gandeam la un procesor Intel Celeron G1620 sau Pentium G2030 care e mai bun, dar si putin mai scump. Intrebarea mea e, e mai bine sa imi iau unul dintre acestea 2, sau sa imi iau o placa de baza cu soclu AM3 si un procesor AMD? Pt. ca am vazut si procesoare AMD la acelasi pret cu acele Intel-uri, dar cu clock-ul mai mare.(exemplu). Problema e ca Intel-urile acelea au cache-ul de 2 sau 3 MB, iar AMD-urile au doar 1MB. Care credeti ca ar fi mai bun? Bugetul meu ar fi de aprox. 550-600 lei.
    Vald
    Administrator
    Administrator

Numarul mesajelor : 900
    Varsta : 28
    Masina Preferata in joc : Cele reusite.
    Warn :
    0 / 1000 / 100

Reputatie : 38
    Puncte : 1558
    Data de inscriere : 21/08/2008

Re: Achizitionare Procesor

Mesaj Scris de Vald la data de Sam Sept 14, 2013 11:14 am

Placa de baza e pentru Sandy Bridge dar suporta si Ivy Bridge, trebuie doar sa faci update la bios. Daca ai noroc, merge si fara.

Intra aici : http://www.mygarage.ro/wishlist/ deschide un topic nou si o sa primesti sfaturi bune.

"Don't ever let someone tell you, you can't do something. Not even me. You got a dream, you gotta protect it. People can't do something themselves, they wanna tell you that you can't do it. You want something? Go get it. Period. "The Pursuit of Happyness"
    Singura limită e cea pe care ți-o impui chiar TU.
    Radical din 4671
    "Imi bag p*** in bafta, vreau sa am noroc!"
    "KM originali".affraid
    mariansmg
    Cool member
    Cool member

Numarul mesajelor : 682
    Varsta : 20
    Masina Preferata in joc : -
    Warn :
    0 / 1000 / 100

Reputatie : 11
    Puncte : 733
    Data de inscriere : 22/04/2011

Mesaj Scris de mariansmg la data de Sam Sept 14, 2013 11:28 am

La review-urile placii cineva spune ca nu e nevoie de update. O sa deschid un topic oricum. Mersi.
    EDIT: Cred ca pana la urma voi merge pe asta. M-am uitat pe lista de CPU-uri compatibile si suporta si ivy bridge.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mier Oct 18, 2017 3:42 am