Racer

RacerM - forum de discutii si resurse racer

Euro Truck Simulator 5 1 3

Euro Truck Simulator

Distribuiti

voinea_mario
    Verry old member
    Verry old member

Numarul mesajelor: 1280
    Varsta: 19
    Masina Preferata in joc: Logan
    Warn:
    0 / 1000 / 100

Reputatie: 4
    Puncte: 597
    Data de inscriere: 25/01/2008

Euro Truck Simulator

Mesaj Scris de voinea_mario la data de Mier Iul 02, 2008 2:27 pm

Se pare ca anul acesta va apare un nou joc de la SCS
    -Primul Trailer click here
    -Al doilea Trailer click here
    -Totul va avea animatie click here sa vezi
    dai click aici

badboy25
    Admin

Numarul mesajelor: 1256
    Varsta: 20
    Warn:
    0 / 1000 / 100

Reputatie: 3
    Puncte: 138
    Data de inscriere: 04/01/2008

Re: Euro Truck Simulator

Mesaj Scris de badboy25 la data de Mier Iul 02, 2008 2:33 pm

teoretic, trebuie sa apara f curand.

voinea_mario
    Verry old member
    Verry old member

Warn:
    0 / 1000 / 100

Mesaj Scris de voinea_mario la data de Joi Iul 03, 2008 2:20 pm

badboy25 a scris:teoretic, trebuie sa apara f curand.
    Asa sper sa fie sa nu mai asteptam inca juma de an am uitat sa mentionez ca sar putea sa aibe si limba romana
    -Saitu aficial ClickHere

edyiseu
    Member two
    Member two

Numarul mesajelor: 394
    Varsta: 21
    Masina Preferata in joc: Dacia & Opel
    Warn:
    0 / 1000 / 100

Reputatie: 0
    Puncte: 0
    Data de inscriere: 03/02/2008

Mesaj Scris de edyiseu la data de Joi Iul 03, 2008 2:26 pm

voinea_mario a scris:
    badboy25 a scris:teoretic, trebuie sa apara f curand.
    Asa sper sa fie sa nu mai asteptam inca juma de an am uitat sa mentionez ca sar putea sa aibe si limba romana
    -Saitu aficial ClickHere
    ehm..nu vad unde scrie ca va avea limba romana.. Exclamation

badboy25
    Admin

Warn:
    0 / 1000 / 100

Mesaj Scris de badboy25 la data de Joi Iul 03, 2008 2:31 pm

nu are nici romania pe harta si are limba romana Neutral

edyiseu
    Member two
    Member two

Masina Preferata in joc: Dacia & Opel
    Warn:
    0 / 1000 / 100

Data de inscriere: 03/02/2008

Mesaj Scris de edyiseu la data de Joi Iul 03, 2008 2:38 pm

e ca si cum ai cumpara numai cutia de bere nu si berea lol!

voinea_mario
    Verry old member
    Verry old member

Warn:
    0 / 1000 / 100

Mesaj Scris de voinea_mario la data de Joi Iul 03, 2008 4:29 pm

am zis si eu ca poate va avea deoarcece scrie ca daca va fi nevoie se va traduce in toate limbile din Europa Rolling Eyes
    si poate va adauga si Romania

voinea_mario
    Verry old member
    Verry old member

Warn:
    0 / 1000 / 100

Mesaj Scris de voinea_mario la data de Sam Iul 05, 2008 10:59 pm

Stie cineva cand apare mai exact? Question

ReVolt
    Member two
    Member two

Numarul mesajelor: 359
    Varsta: 22
    Masina Preferata in joc: BMW m3
    Warn:
    0 / 1000 / 100

Reputatie: 1
    Puncte: 4
    Data de inscriere: 05/01/2008

Mesaj Scris de ReVolt la data de Dum Iul 06, 2008 7:24 am

release date: August 2008

asa scrie pe gamepressure

badboy25
    Admin

Warn:
    0 / 1000 / 100

Mesaj Scris de badboy25 la data de Dum Iul 06, 2008 11:55 am

pe siteul oficical zice in mijlocul 2008, deci deja e in intarziere.

voinea_mario
    Verry old member
    Verry old member

Warn:
    0 / 1000 / 100

Mesaj Scris de voinea_mario la data de Dum Iul 06, 2008 3:26 pm

Sau poate apare in August Rolling Eyes

smack
    old member
    old member

Numarul mesajelor: 152
    Masina Preferata in joc: Opel Vectra B,BMW540i
    Warn:
    20 / 10020 / 100

Data de inscriere: 22/04/2008

Mesaj Scris de smack la data de Dum Iul 06, 2008 4:04 pm

badboy25 a scris:nu are nici romania pe harta si are limba romana Neutral

voinea_mario
    Verry old member
    Verry old member

Warn:
    0 / 1000 / 100

Mesaj Scris de voinea_mario la data de Vin Iul 11, 2008 11:02 am

smack a scris:
    badboy25 a scris:nu are nici romania pe harta si are limba romana Neutral
    Se vor face patchuri ca la Haulin Harta Romaniei dar limba nu cred ca se va face No

voinea_mario
    Verry old member
    Verry old member

Warn:
    0 / 1000 / 100

Mesaj Scris de voinea_mario la data de Vin Iul 25, 2008 1:36 pm

Se mai stie ceva a aparut jocul sau nu? scratch

AndyM
    Admin

Numarul mesajelor: 2422
    Masina Preferata in joc: Opel Astra OPC
    Warn:
    0 / 1000 / 100

Reputatie: 36
    Puncte: 767

Mesaj Scris de AndyM la data de Vin Iul 25, 2008 2:32 pm

in cateva zile.
    La inceputul lui August, daca nu chiar in prima saptamana

Virtual Driver Truck | Lockerz Romania

Nu-mi mai cereti ID-ul de Y!M, ca nu vi-l dau.
    Nu imi mai dati ID-urile voastre ca nu va contactez.

Pentru a cere ajutor aveti Forumul, iar pentru a-mi zice ceva personal aveti mesageria privata.

Cosminel
    Member two
    Member two

Masina Preferata in joc: Audi A6
    Warn:
    10 / 10010 / 100

Puncte: 7
    Data de inscriere: 13/01/2008

Mesaj Scris de Cosminel la data de Vin Iul 25, 2008 5:25 pm

O daaaaaaaaaaaaaa

voinea_mario
    Verry old member
    Verry old member

Warn:
    0 / 1000 / 100

Mesaj Scris de voinea_mario la data de Vin Iul 25, 2008 6:02 pm

Super Tare

woosa
    New member
    New member

Numarul mesajelor: 8
    Varsta: 31
    Masina Preferata in joc: Porsche
    Warn:
    0 / 1000 / 100

Data de inscriere: 26/07/2008

Mesaj Scris de woosa la data de Sam Iul 26, 2008 2:41 pm

Cerintele de sistem ale jocului sunt urmatoarele:

Minimum System Requirements:
    Operating system Windows XP or Windows Vista
    Processor 2.4 GHz Intel Pentium 4 or equivalent
    512 MB RAM (1 GB on Windows Vista)
    128 MB video card: GeForce 4 (not MX!) or better, ATI Radeon 8500 or better
    DirectX 9 compatible sound card
    DirectX 9.0
    600 MB of free hard drive space

Recommended System Requirements:
    Processor 3.0 GHz Intel Pentium 4 or equivalent
    1 GB RAM (2 GB on Windows Vista)
    256 MB video card: GeForce 6 or better, ATI Radeon 9800 or better

Le puteti vedea aici (+ pretul intre 25-29 lire) http://www.excalibur-publishing.co.uk/eurotrucksim.htm

woosa
    New member
    New member

Warn:
    0 / 1000 / 100

Mesaj Scris de woosa la data de Sam Iul 26, 2008 2:44 pm

Asadar:
    - la adresa: http://www.gameshadow.com/gamepedia/conten...Truck_Simulator, se specifica clar ca in US data lansarii va fi 29 AUGUST 2008,
    - la adresa: http://games.gamepressure.com/game_info.asp?ID=9459, se specifica clar ca data lansarii (acolo scrie world, dar posibil sa fie UK + Europa, nu stiu de ce fac astia diferente intre UK si Europa dar important e ca lansarea e una si aceeasi in toata Europa) este de 15 AUGUST 2008
    - la adresa http://www.excalibur-publishing.co.uk/eurotrucksim.htm, se specifica clar ca lansarea e in AUGUST 2008.

woosa
    New member
    New member

Warn:
    0 / 1000 / 100

Mesaj Scris de woosa la data de Sam Iul 26, 2008 2:45 pm

Am si eu o intrebare pentru cei care citesc acest forum si asteapta cu "destele" tremurand pe tastatura aparitia jocului ETS.

V-au placut ideeile din primul joc Hard Truck: 18 Wheels of Steel ? Va reamintesc cateva ideei:
    - remorcile aveau stelute care reflectau experienta care trebuia sa o ai ca sa le poti cara;
    - remorcile aveau un numar ce indica experienta care o capatai daca le duceai in stare buna la destinatie;
    - remorcile aveau un timp limita in care trebuia sa le duci;
    - iti cumparai certificate pentru materiale periculoase;
    - iti cumparai licenta de transport pe anumite rute;
    - remorcile aveau indicator daca au marfa fragila / produse periculoase / incarcatura agabaritica;

Ideea de angajare a soferilor si de cumparare a camioanelor s-a pastrat, dar ideile de mai sus nu.
    Ce parere aveti despre ideile de mai sus si ce idei din seria Hard Truck v-au placut si v-ar placea sa revina.
    In viata reala , daca tot se considera simulator acest joc, remorcile trebuie duse intr-un anumit interval de timp , adica ai un termen limita pana la care sa livrezi o remorca , atlfel iei penalizare pe fiecare ora / zi etc de intarziere. Iar ca tot am mentionat intervalul de timp in fraza anterioara, mi-am amintit acum ca in Hard Truck: 18 Wheels of Steel, cand asignai remorci soferilor pe care ii angajai, remorcile din acel panou le puteai sorta dupa experienta ce ti se cerea, erau aranjate dupa intervalul orar la care le puteai lua (adica era o chestie realista, unele firme te anunta din timp ca trebuie sa le cari o remorca cu ... pietroaie, bag si eu un exemplu de forma, acea remorca urmand sa ajunga la ei peste cateva zile, iar de la ei urmeaza sa o cari tu la o anumita destinatie, de aceea zic ca era realista vizualizarea remorcilor pe intreaga saptamana, in avans cum ar veni).

Alta idee era ca politia te fugarea si toate masinile opreau fata de Covoy unde te fugareste dar nu mai opresc cei de pe sensul in care te deplasezi. Legat de tiruri, mi-as dori sa le vad ca alearga, nu ca se chinuie sa urce un delusor cum era in Across America, in primul joc aveai sensatia ca tirul fuge pe masura ce luai unul mai bun, in rest parca te chinuiai sa prinzi viteza, iar la un nod rutier in Across America de exemplu , cand intrai pe autostrada parca se chinuia sa urce breteaua aia in curba. E drept era curba, nu stiu ce si nu stiu cum, dar totusi poti sa mergi cu viteza legala cu tirul sa ai si remorca, da sa simti ca tirul ala nu se chinuie, pana si o basculanta incarcata fuge la fel de tare ca un autoturism. Poate aia care au facut jocul nu prea au si simtul fizicii, ca la urma urmei sa faci o masina care sa se comporte cat de cat ca in viata reala asa ca mod de deplasare cere macar oleak de practica la un volan, si apoi implementarea jocului si apoi tot de catre aceeasi persoana macar asa de proba putina joaca de test sa fie convinsa ca iese cat de cat ca in realitate.
    Eu am calculator care are duce jocul in detalii maxime, dar din pacate in Across America nu pot duce remorca aia la timp nici daca ma dau peste cap, tocmai din cauza ca simt tirul ala obosit rau de tot, indiferent daca fac eu un imprumut initial in banca imediat cu incepe jocul , fac un upgrade maxim la tir, si apoi incerc sa car remorca. Nu am reusit si de condus condus bine, nu sunt kkcios puturos, tocmai de asta sunt eu nemultumit de aspectul asta nerealist din joc.

Eu sper, ca daca tot se cheama simulator (Euro Truck Simulator), sa fie realist macar la anumite aspecte, adica sa mearga masina aia cum trebuie nene, nu sa ma chinui, si sunt convins ca si voi ati fost la fel de stresati de chestia asta macar o data.

Iar legat de aspectul grafic, normal ca tirul ca tirul dar si peisajul ala ar trebui sa arate bine , asa cum zicea cineva mai sus in forum. Degeaba ai un tir bun, dar daca grafica jocului arata ca in primul hard truck Hard Truck: 18 Wheels of Steel. Acolo copacii erau din 2 poze puse perpendicular una pe alta. E adevarat ca pentru a avea atat un aspect cat mai realist al mediului inconjurator si a avea un aspect si un comportament cat mai realist al masinilor in miscare ar trebui un engine mai bazat in joc, si implicit un cost de vanzare al jocului un pic mai mare, poate un joc pe 1-2 cd-uri. Un copac e static acolo copacul poate fi facut cum trebuie dar fiind static nu omoara nimic din randare sau alte prostii grafice, cladirile etc, ce e dinamica la joc sunt masinile si tirurile atat, poate o mai fi una alta dar dinamice nu sunt multe chestii asa ca ma mir de ce nu incearca ei sa faca simulatorul cat mai "simulator". Peisajul e static, in peisaj doar apa (si aia care nu arata prea bine in unele jocuri din seria hard truck, poate doar intr-unul sg. dar nu mi-l amintesc acum) e dinamica, adica as putea zice ca se agita si ar mai duce la ingreunarea procesului de randare si etc (procese ce tin de grafica), in rest mergi pe drum si dai de o benzinarie care e o casa statica, lanul din stanga si dreapta (care de fapt nu e lan e mai mult desert sau naiba stie ce buruieni, sau o padure cu niste copaci care stau drepti de parca nici briza brizelor nu adie), soseaua e sosea (o bucata de textura pusa pe o suprafata plana (sau nu) si altele, deci motive sa zic ca jocul pana acum nu a fost satisfacator la grafica mediului inconjutor am (exceptand faptul ca pe masura ce evolua jocul avea grafica mai buna a elementelor statice , vezi cladiri , poduri, etc) dar si evolutia masinilor ca aspect a fost ok. Dar pe masura ce evolua jocul parca tirul nu mai avea suflu asa mult trebuia sa faci upgrade-uri si tot parca te chinuiai cu tirul upgradat. In fine.

Deci spuneti ce idei din aceasta serie v-au placut si care ati vrea sa revina in acest simulator (ca abia asta e denumit simulator oficial de cei care-l fac de aia ii si zice Euro Truck Simulator) si ce idei ati vrea sa nu fie in joc.

Apropo de aceasta dezbatere (ca sa zic asa) care o incepem cu aceasta ocazie, daca sunteti interesati de un mod nou de concepere a unui joc, puteti sa aruncati o scurta privire numai sa va faceti o idee la situl http://www.citiesxl.com/, unde veti vedea ca cei de la Monte Cristo concep un joc nou, in care pasionatii genului pot da sfaturi si idei despre ce sa contina jocul, idei si sfaturi care multe se regasesc in joc sau vor fi incluse pe masura ce jocul este dezvoltat, iar daca ele sunt prea multe vor fi adaugate ulterior sub forma de add-onuri asa cum a spus si Internet Director of Monte Cristo, care discuta cu cei de pe forum, dovedind interesul firmei producatoare de a avea un joc care sa fie cat mai mult pe placul celor care au genul respectiv in sange.
    Deci ideea care vreau sa o aduc in prim plan este modul de abordare si concepere a unui joc cu ajutorul fanilor care vin si dau idee (doar la urma urmei fanii acelui gen cumpara jocul si il joaca, deci cu cat mai pe placul lor cu ata succesul jocului e mai mare).

Astept sa vad ce idei v-au placut (sau nu) si opinii aveti despre ce a fost in trecut si sa vad ce asteptari aveti de la noul ETS.

Ce mi-am amintit e ca o idee buna a fost ca pretul motorinei diferea de la o statie la alta pe harta, asta era undeva prin Across America, fata de Convoy unde iti arata o bara cu procentul de incarcare. Sau la service daca un pic ai atins o bara sa zicem si ai o liniuta rosie la tir si te duci in service stai acolo vreo 40 de secunde pana se incarca bara aia , numai asa sa iti faca in ciuda. E adevarat ca nu se "indreapta" bara aia instant dar totusi parca prea mult stateai (macar sa simuleze ca trece un timp de cateva ore si apoi revii sa iei tirul ca nou nout daca se poate zice asa).

Alta chestie care mi-a place sa fie facuta cum trebuie in ETS este respectarea codurilor rutiere. Adica daca mergi in afara orasului sa ai acolo limitarea de viteza cum era inainte si sa o respecti. Daca depasesti limita in afara orasului nu sa te fugareasca astia cu politia sau sa stea politia din 5 in 5 metri , ci sa fie in anumite locuri radare sa zicem, asa ar fi mai interesant smile.gif sau masini de politie care patruleaza (adica radare mobile). Iar in oras daca limitarea e de 50 km/h atunci in oras chiar sa fii nevoit sa respecti limitarea, dar aici bara aia care creste cand te cauta politia sa creasca progresiv cu viteza cu care rulezi in oras, adica daca incepi sa mergi cu 60 bara sa creasca usurel, daca da nebunia in tine si vrei sa alergi cu remorca prin oras cu 100 km/h atunci si bara aia sa creasca progresiv mai repede si implicit cand bara ajunge la un punct critic sau nu neaparat (ca politia nu sta sa ti se umple tie vreo bara smile.gif) ) sa te opreasca si sa iti dea o amenda corespunzatoare in fct de viteza sau cu puncte etc cum o fi si in UE.

Alt aspect sunt accidentele. Inainte mai vedeai un accident, o masina de politie la accident, mai vedeai o ambulanta care fugea spre un accident. Acum ar trebui sa vedem la fel masini de politie care fugaresc pe altii sau se duc la un accident, masini de ambulanta sau pompieri care trec din cand in cand pe langa noi, exact ca in realitate, sau sa vedem drumuri blocate in lucru (sau macar sectiuni de drum) dar cu o conditie sa fim avertizati sa avem ceva panouri sau sa avem un sistem care sa ne informeze ca drumul e in lucru sau e inchis din cauza unui accident la gramada (poate s-au ingramadit toti ca popicepe intr-o gaura de sarpe si s-a facut carambol).

Iar cu remorcile se sa procedeze la fel ca in primul joc, daca chemi 911, atunci sa ti se puna pe sosea si capul tractor al tirului si remorca. Iar daca ramai fara motorina macar sa ti se umple acolo rezervorul cu putintel, doar nu degeaba ii spune 911. Alt lucru benefic ar fi sa fie in afara oraselor la fel service impreuna cu benzinarie (macar astea 2 impreuna neaparat) ca sa nu faci drumuri degeaba fie sa iei doar benzina si din alta parte doar sa repari masina). Moteluri si alte alea sa fie si alea necesare, si sa revina, totusi ar fi bine, chestia cu adormitul la volan, numai ca sa nu devina stresanta, adica sa nu ti se faca somn chiar asa repejor, desi 8 ore in joc trec repede, iar de mers nu mergi asa repede.

Sper ca ETS sa fie inceputul unei noi generatii de simulatoare auto pentru camioane.

Alta idee frumoasa era ca aveai tuneluri in Across America, ceea ce nu s-a mai pastrat prin altele, de fapt aveai si Convoy, dar nu mai erau in munte, aveai prin orase etc, dar becurile din tavan erau albe si in tunel era o lumina galbena de parca... In fine, am asteptari mari desi cu cat asteptarile sunt mai mari cu atat dezamagirile o sa fie pe masura daca lucrurile nu sunt cum trebuie.

Mi-ar place iar sa vad remorci cu oxygen lichid care necesita certificat special, sau la fel explozibil care necesita autorizatie speciala, sau orice alt material mai deosebit sa fie necesara o autorizatie speciala care sa o cumperi de undeva si sa poti face transport fie de produse periculoase sau agabaritice.

Mai era frumoasa ideea cu remorcile cu produse fragile (oua, pc-uri sau electronice, etc) care necesitau un plus de atentie la condus, ca la celelalte remorci produsele se defectau mai greu (doar nu se strica minereul de fier din "caruta" daca atinge remorca o bara de protectie pe o margine de prapastie biggrin.gif ).

Dupa cum vedeti sunt multe de comentat pe marginea jocului ca acest nou ETS sa fie recunoscut de noi, cei care spunem ca suntem fani, un simulator decent nu neaparat unul exceptional.

Variantele exceptionale la ETS vor veni poate in viitor, daca noi cei pasionati vom trimite un feedback legat de joc la cei de la SCS. Asa in general jocul a avut un trend bun, au bagat idei noi de la versiune la versiune, chiar si ideea cu comunicatul prin radio cu alti tiristi e buna, dar din pacate la Across America, la mine cel putin , cu tot sistemul meu care poate sa duca si de 2 ori jocul deschis , cand vorbea altul cu tine prin radio se simtea de la o posta ca frameurile pe secunda scad dramatic, si orb daca erai "simteai". Bine s-a remediat mai tarziu in celelalte versiuni dar sa fim seriosi, eu in Convoy prin unele locuri cu tot cu patch aplicat mai vad lumina de pe asfalt facand feste (la deal cam asa), iar la coborarea unui deal ar fi bine ca acea camera care urmareste permanent tirul din spate sa urce putin astfel incat sa vezi constat la acelasi unghi in fata, adica sa vezi cand cobori dealul ce ai in fata, desi poti sa schimbi camera, dar in fine asta e un detaliu mai putintel important ca la cate camere sunt....

Acum este: Vin Apr 25, 2014 4:24 am